Do naszego serwisu trafił laptop Asus X550C. Maszyna z procesorem i3-3 gen, 4GB pamięci RAM, dyskiem HDD oraz zainstalowanym fabrycznie Windows 8 (wraz ze wszystkimi sterownikami i aplikacjami od Asusa). Klient zgłosił się do nas ponieważ jego laptop powoli już pracował, co zaczęło dość mocno przeszkadzać.
Wymiana dysku HDD na SSD
Pierwszą rzeczą którą zrobiliśmy – to wymiana dysku HDD na SSD z zachowaniem wszystkich danych (ustawień, aplikacji i plików) – po prostu wykonanie klona 1:1. Przed wymianą dysk był wyraźnie słyszalny, charczał raz po raz, aż żal było słuchać jak się męczy biedaczysko. dyski SSD są jak wiadomo szybsze, lżejsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Na tak przygotowanym dysku, system już zaczął wyraźnie szybciej działać… Stary dysk oczywiście zostaje zwrócony klientowi, lub jeśli klient podejmie taką decyzję poddany zostaje utylizacji (zniszczeniu)
Usuwanie zdublowanych antywirusów
W dalszej części usunęliśmy zbędne programy – jak na przykład wygasły i niedziałający już program antywirusowy McAfee Internet Security, który tylko pokazywał dymki informacyjne o zakończeniu subskrypcji i zachęcający do zakupu odnowienia / pełnej wersji. Dość irytujące biorąc pod uwagę, iż klient na swoim laptopie posiada równocześnie zainstalowaną darmową wersję innego antywirusa. Po tej czynności ilość wyskakujących okienek z dymkami zmalała widocznie i nie powinna już rozpraszać uwagi użytkownika.
Usuwamy ograniczenia z procesora
Podczas podejmowania kolejnych czynności usprawniających działanie laptopa, monitorujemy jego wydajność i obciążenie między innymi za pomocą menadżera zadań. Jest on nam w stanie, w graficzny i przyjazny sposób wyświetlić wykresy obciążenia poszczególnych kluczowych elementów (Procesora, dysku, RAMU, sieci i czasem Grafiki) W tym właśnie narzędziu naszą uwagę przykuła pewna właściwość – wydajność procesora. Wykres wydajności graficznie pokazuje jego obciążenie, naturalnym zachowaniem są górki i dołki (poszarpany wykres). W tym przypadku przy osiągnieciu pewnej wartości (podczas wzmożonej pracy procesora) wykres przybrał nienaturalną prosta linię (w połowie skali). zdarza się przy słabszych procesorach mniej więcej prosta linia ale przy maksymalnym zapełnieniu skali, ale tu wyglądało jakby tylko część procesora była obciążona a „coś” nie pozwalało mu się rozkręcić na pełne obroty. Oczywiście odpowiedzialna za to aplikacja od samego Asusa Power4Gear Hybrid Utility, po odinstalowaniu której procesor w końcu odetchnął pełną piersią i może już pracować na swojej pełnej wydajności.
Na poniższym obrazku widać dokładnie do połowy wykresu ograniczenie wydajności procesora, następnie nastąpiło usunięcie Power4Gear Hybrid – i wydajność się poprawiła zapełniając wykres do jego górnej krawędzi.
Aktualizujemy system Windows do nowszej wersji
Słyszeliśmy wiele opinii i uwag o tym, ze Windows z serii 8 (w tym 8.1) jest nieudanym systemem. My pozostaniemy neutralni w kwestii oceny jakości tegoż systemu. Natomiast odniesiemy się tylko do jednej jego własności – jest starszy niż Windows 10 🙂 i dlatego wykonujemy upgrade (aktualizację) do Windowsa 10. Ponieważ Windows 10 jest jeszcze wpierany (wychodzą doń aktualizacje) dzięki czemu jest bezpieczniejszy, i nawet jeśli w stwierdzeniach o Win8 jest ziarno prawdy, do w przypadku Win10 nie ma już takich plotek i mówi się że jest to udany system. Jest więc „nowiej” i bezpieczniej.
Po instalacji Windows 10 – (z gotowego nośnika) zainstalowaliśmy także wszelkie mniejsze poprawki do systemu, wydane po wypuszczeniu obrazu z którego korzystamy, więc klientowi nie powinny się już pobierać aktualizacje automatyczne w takiej ilości (dużo na raz). Ale oczywiście jeśli w przyszłości się pojawią to zostaną zainstalowane automatycznie. Na szczęcie będzie to już mniejsza ilość niż za pierwszym razem.
Wyłączamy zbędne programy z autostartu
Menedżer zadań ma co najmniej jeszcze jedną pożyteczną funkcję. Wyświetla listę programów które uruchamiają się wraz z systemem czyli są w tak zwanych autostarcie – startują od razu – nawet jeśli ich nie używamy co powoduje zajęcie zasobów (np. Pamięci RAM) co teoretycznie może spowalniać prace komputera (w szczególności tuż po uruchomieniu). Logicznym wydaje się więc zasada, że jeżeli nie używamy czegoś to mogło by to być zamknięte i dopiero gdy potrzebujemy wówczas możemy sobie to coś uruchomić. Jest szereg programów których klient może nie używać dla przykładu OneDrive – do którego nie jest zalogowany, Asus Product Registration Program, itd. Lista czasem bywa pokaźna.
Aktualizujemy antywirusa i skanujemy cały system
Prewencyjnie – upewniamy się czy bazy sygnatur wirusów są aktualne i wykonujemy całościowy skan komputera celem weryfikacji czy aby na pewno nie siedzi tam coś złośliwego (np. koparka krypto walut) która może wyraźnie obciążyć zasoby komputera u nieświadomego użytkownika. Taki przykład z życia wzięty https://tech-sas.pl/usuwanie-koparki-do-krypto-waluty-xmrig-z-serwera-vps/