CPU Over Temperature Error! – Czyszczenie chłodzenia

Zbliża się lato a więc okres ciepłych a czasem nawet gorących dni. Przed sezonem warto przeprowadzić konserwację komputera lub laptopa polegającą na przeglądzie układu chłodzenia. Odprowadzanie ciepła jest bardzo ważną, i często lekceważoną kwestią, która zaniedbana może doprowadzić do bardziej poważnych awarii.

Poniżej przedstawiamy komputer stacjonarny jednego z naszych klientów, który zgłosił problem z samoistnym wyłączaniem się a w późniejszym czasie brakiem możliwości uruchomienia sprzętu. Z przeprowadzonej diagnozy oraz komunikatów pojawiających się na ekranie jednoznacznie stwierdziliśmy, że przyczyną takiego stanu było nadmierne nagrzewanie się radiatora na procesorze.

CPU Over Temperature Error!

Na poniższym zdjęciu widzimy, ze pod wiatrakiem jest tylko warstwa kurzu. Nie widać żeberek radiatora. W celu usunięcia usterki zdemontowaliśmy radiator i usunęliśmy z niego zanieczyszczenia.

Trzeba przyznać, że trochę się tego nazbierało… Po dokładnym przedmuchaniu, wyczyszczeniu starej zaschniętej pasty termo-przewodzącej i założeniu nowej komputer pracuje zdecydowanie ciszej. Nie wyłącza się. Przy okazji musieliśmy wykonać skanowanie systemu plików gdyż system operacyjny (w tym wypadku jeszcze Windows XP) nie chciał się poprawnie uruchomić.

Teraz komputer działa jak należy.

A czy Twój komputer jest przygotowany na upały? Zapraszamy do nas na przegląd!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *