Niepoprawne smarowanie radiatora w laptopie

Jeżeli twój laptop mocno się nagrzewa, sam się wyłącza, i słychać przy tym, że wiatrak pracuje na zwiększonych obrotach, może to oznaczać problemy z układem chłodzenia. Co należy wtedy zrobić? Oddać komputer do serwisu, czy tez próbować rozwiązać problem samemu.

Ostatnio bardzo popularnym sposobem rozwiązywania problemów jest zadawanie pytań na forach internetowych. Odpowiedzi udzielają zazwyczaj osoby, które nie koniecznie znają się na rzeczy. Użytkownicy ci nie zawsze dają cenne rady, częściej wydaje nam się, że jest to działanie raczej złośliwe. Weźmy na przykład poradę dotyczącą wysokiej temperatury laptopa. W sieci możemy przeczytać, że należny wymienić pastę, i wykonać smarowanie radiatora.

smarowanie radiatora

Nie do końca jest to działanie, które autor porady miał na myśli, ale też niezbyt precyzyjne opisał pytającemu co należy zrobić. Zakładając, że ten który pyta, nie zna się na rzeczy, autor odpowiedzi powinien mu wyjaśnić, gdzie smarować, czym i w jakich ilościach.

Pasta termoprzewodząca – plastyczna masa charakteryzująca się stosunkowo dużym przewodnictwem cieplnym. Jest powszechnie stosowana w komputerach w miejscach styku elementów silnie nagrzewających się z elementami odprowadzającymi ciepło. Cienka warstwa pasty nałożona na chłodzony układ (CPU, GPU, mostek północny, RAM) wypełnia mikronierówności powierzchni styku z radiatorem i poprawia chłodzenie układu.

 Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pasta_termoprzewodz%C4%85ca

IMG_2786

Należy więc pamiętać, że pastę termoprzwodzącą nakłada się w miejscu styku elementów nagrzewających się, a radiatorem (najczęściej jest to procesor albo karta graficzna). Pasty nie ma sensu nakładać na pozostałej powierzchni elementu chłodzącego.

Pasty nakłada się w niewielkiej ilości, ma ona posłużyć wyłącznie do wypełnienia nierówności stykających się powierzchni. Nakładając pastę, należy pamiętać, że powierzchnie te przylegają do siebie stosunkowo blisko, w związku z tym jej nadmiar zawsze wypłynie tuż poza smarowane miejsce.

IMG_2790

IMG_7217

Nieumiejętne zamontowanie układu chłodzenia, zakładanie go niezgodnie z zaleceniami producenta może doprowadzić do przekrzywienia radiatora, lub ułożeniem go w nieoptymalnej pozycji, co z kolei może pogorszyć skuteczność odprowadzania ciepła. Ważna jest także kolejność przykręcania śrub.

Jeżeli nie czujecie się Państwo na siłach by prawidłowo dokonać konserwacji układu chłodzenia, wystarczy zlecić czyszczenie naszej firmie. W laptopie zostanie dodatkowo oczyszczony wentylator oraz radiator. Co także może być przyczyną przegrzewania się laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *