Naprawa Dell Inspiron 5558 – brak reakcji na włącznik

Film pokazuje częstą usterkę występującą w laptopach marki Dell z serii Inspiron 3000 jak i 5000 oraz jak sobie z nią w prosty sposób poradzić.

Na filmie mamy do czynienia z modelem Inspiron 5558. Klient przekazał nam, że laptop się nie uruchamia, nie reaguje na włącznik, i tak faktycznie było. Już podczas wciskania przycisku można było wyczuć, że brakuje charakterystycznego kliknięcia włącznika.  Nie czuć oporu. W tej sytuacji należy oczywiście dostać się do wspomnianego włącznika. Bierzemy się za rozkręcanie laptopa. Należy co najmniej zdjąć dolną obudowę oraz odkręcić całe skrzydło z matrycą wraz z zawiasami.

Zdejmując klawiaturę zauważyliśmy, że taśma od podświetlania klawiatury jest mocno pozaginana, co może świadczyć o tym, że laptop był już rozbierany, być może w jakimś serwisie, a na pewno była zdejmowana klawiatura.

Ściągając skrzydło matrycy należy pamiętać by najpierw odpiąć taśmę matrycy oraz przewody od anten Wifi.

Zdejmując płytkę z włącznikiem możecie natrafić na okruszki plastiku. To właśnie są pozostałości po elemencie, który naciska bezpośrednio na switch. Na plastiku widać charakterystyczny krzyżyk, to tam właśnie nastąpiło wykruszenie. W tej sytuacji już wiemy, że plastik nie dosięga włącznika i laptop nie chce się uruchomić.

Zamiast wymieniać cały element czyli górną obudowę zwaną palmrest spróbujemy coś na to zaradzić.

Ja do tego celu używam dwuskładnikowego kleju poxipol. Biorę odrobinę składnika z każdej tubki, mieszam dokładnie i nakładam na sam środek wspomnianego krzyżyka małą kroplę kleju.

Gęsty klej powoduje, że podczas nakładania masy zrobi wam się kształt kropli z czubkiem. Zostawiamy do wyschnięcia i na razie nic już nie poprawiamy.

Dla pewności sprawdzimy, czy laptop uruchomi się po wciśnięciu włącznika. Należy oczywiście Pamiętać o wpięciu taśmy włącznika do płyty głównej.  Wentylator się kręci, diody się zaświecają a więc laptop żyje.

Po wyschnięciu kleju sprawdzamy czy włącznik pasuje do naszej kropli, w przypadku gdy kropla kleju jest za duża i naciska na switch należy upiłować jego nadmiar np. Papierem ściernym lub pilnikiem.

Przycisk powinien naciskać się swobodnie, ma być wyczuwalne kliknięcie. Jeśli tak jest przykręcamy płytkę z włącznikiem i dla pewności sprawdzamy przed złożeniem laptopa aby uniknąć niespodzianek.

Jeśli usterka została naprawiona skręcamy laptopa.

Na koniec sprawdzamy przed wydaniem go klientowi czy wszystko jest w porządku. Jeśli tak, uznajemy, że usługa została wykonana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *