HP – Błąd SMART Hard Disk Error

Zdarzyła wam się sytuacja, w której podczas uruchamiania laptopa (głównie HP lub Compaq) na ekranie pojawił się komunikat: SMART Hard Disk Error ?

The SMART hard disk check has detected an imminent failure. To ensure not data loss, please backup the content immediately and run the Hard Disk Test in System Diagnostics.

SMART Hard Disk Error

Ten błąd może oznaczać tylko jedno – problem z dyskiem twardym.

Czym w ogóle jest S.M.A.R.T.?

S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) – system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku. Technologia ta została zaimplementowana, aby zwiększyć bezpieczeństwo składowanych danych. Dzięki niej dysk potrafi ocenić swój stan i jeśli awaria jest wysoce prawdopodobna zaalarmować system operacyjny i użytkownika komputera.
Żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(informatyka)

Właśnie taki alarm, informujący o poważnym uszkodzeniu dysku został wyświetlony użytkownikowi.

Co robić? Jak żyć?

Przede wszystkim o ile po naciśnięciu przycisku Enter laptop się uruchomi należy niezwłocznie wykonać kopię bezpieczeństwa wszystkich istotnych danych. Najlepiej zgrywając je na nośnik zewnętrzny jak płyty DVD czy pamięć przenośną (pendrive).

Następnie zwrócić się o pomoc do serwisu laptopów, wcześniej odpowiednio przygotowując urządzenie, lub samemu podjąć próbę zdiagnozowania problemu. Tu, w zależności od marki Dysku dostępne są specjalne programy diagnostyczne umożliwiające przetestowanie elementu i uzyskanie informacji, czy dysk jest faktycznie uszkodzony, czy też jest to chwilowy błędnie wyświetlony komunikat. Jeżeli dysk nie jest wykrywany przez program lub diagnoza się potwierdzi, dysk nie nadaje się do użytku i należy go wymienić.

Broń się zawczasu przed SMART Hard Disk Error!

Do monitorowania stanu dysku (czytania parametrów S.M.A.R.T.) istnieje szereg programów. Jednym z nich jest np. CrystalDiskInfo Pokazuje on w prosty sposób aktualny stan dysku twardego.

Wyróżniane są 3 stany:

[highlight color=”cool-blue” style=”style-1″]DOBRY[/highlight] – nic podejrzanego się nie dzieje. Dysk pracuje normalnie. Mimo wszystko warto co jakiś czas robić kopię bezpieczeństwa.

crystal-dobry

[highlight color=”golden” style=”style-1″]UWAGA[/highlight] – Program po uruchomieniu odgrywa melodyjkę. Dysk zazwyczaj zaczyna zwalniać. Wydaje się jakby komputer „zamulał”. Czasami ma problem z uruchomieniem się, pojawiają się pliki, których nie można usunąć, przenieść, lub są uszkodzone. Jest to najwyższa pora aby wykonać kopię ważnych plików, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo ich utraty. Dysk może wkrótce przestać działać.

crystal-zly3

[highlight color=”red” style=”style-1″]ZŁY[/highlight] – Program po uruchomieniu odgrywa melodyjkę. Dysk ledwo się uruchamia, zwalnia tak, że nie da się już używać komputera. Z dysku wydobywa się stukanie. Zazwyczaj kopiowanie danych lub ich odzyskanie w domowych warunkach jest niemożliwe. Dysk nie nadaje się do dalszego użytku.

crystal-zly2

Nie wyczerpuje to tematu, ale wystarczy do samodzielnego określenia źródła problemu.

Podsumowanie

Wiecie już co to jest S.M.A.R.T., umiecie go czytać i interpretować wyniki. Są to oczywiście informacje podstawowe, dla osób nie znających dogłębnie tematu. Jak mówi stare przysłowie: „Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie bezpieczeństwa, i na tych co będą ją robić”. Nie pozwól więc, aby twoje dane zniknęły. Ich późniejsze odzyskanie może być bardzo drogie, lub może okazać się niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *