Uptime czyli czas pracy komputera

Uptime (za wikipedia.org)

jest to czas nieprzerwanej pracy komputera i dostępności usług, które oferuje. Pojęcie używane głównie z przypadku serwerów pracujących w cyklu 24 godzin na dobę, dostępnych w sieci lokalnej lub Internecie.

Uptime jest często wykorzystywane jako miara stabilności i niezawodności systemu operacyjnego. W tym wypadku czas nieprzerwanej pracy jest traktowany jako ilość czasu jaki system komputerowy może pracować bez nadzoru i opieki, a mimo to nie dojdzie do jego załamania (ang. crash) czy potrzeby restartu.

Tym razem mamy do czynienia z komputerem – laptopem klienta z czasem pracy wynoszącym prawie 280 dni! Imponujący i niepokojący wynik. Dlaczego niepokojący?

uptime

W normalnych warunkach pracy restarty są wymagane np. przez aktualizacje do systemu operacyjnego czy programu antywirusowego. Brak restartów oznacza, że w komputerze nie była przeprowadzana konserwacja oprogramowania a co za tym idzie system może być narażony na zagrożenia takie jak wirusy lub ataki hakerskie.

Uptime jak sprawdzić?

Aby sprawdzić ile wynosi czas pracy komputera (Windows 10) wystarczy otworzyć Menedżer zadań (PPM na pasku zadań) przejść na zakładkę Wydajność i kliknąć w CPU. W dolnej części okna pokaże się aktualny czas pracy – jak na zdjęciu powyżej.

Jak zresetować czas pracy?

Jak pewnie wielu z was zauważyło w systemie Windows 10 (8 i 8.1 chyba też) wyłączenie komputera (lub laptopa) nie powoduje wyzerowania licznika uptime. Dzieje się tak dlatego, że standardowo w systemie jest włączony tryb szybkiego uruchamiania.

Aby zresetować licznik należy zrestartować komputer używając opcji Uruchom ponownie

Możemy także zmienić ustawienia aby wyłączenie komputera resetowało licznik.

Aby dostosować ustawienia zasilania i uśpienia w systemie Windows 10, wybierz przycisk Start, a następnie wybierz kolejno pozycje Ustawienia > System > Zasilanie i uśpienie.
Zaawansowane opcje uruchamiamy za pomocą łącza Dodatkowe ustawienia zasilania
Dzięki temu znajdziemy się w:
Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Opcje zasilania\Ustawienia systemowe
Tam wybieramy kolejno Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne i wyłączamy Włącz szybkie uruchamianie
 
 
 
Od teraz każde wyłączenie komputera będzie resetowało licznik czasu pracy komputera.
Możecie się pochwalić dłuższym uptime? Chętnie popatrzymy jak długo pracują wasze maszyny…
 

Aktualizacja 02-06-2019

Chyba mamy rekordzistę…

Aktualizacja 02-11-2021

Nowy rekord 556 dni

4 thoughts on “Uptime czyli czas pracy komputera”

  1. To do tego juz doszedlem i zauwazylem to ale mam pytanie czemu czas ply nie nawet po wylaczeniu laptopa ? Przeciez to pownien byc czas dzialania tylko i to ze sie nie resetuje to inna sorawa, Ale po wylaczeniu lsaptopa np na cala dobe czas sie powinien raczej zatrzymac a nie wlaczam nastepnegp dnia go a tm czas taki jak by cala ta dobe chodzil. Czy to normalne ??

  2. Metodą próby wyłączyłem komputer i dodatkowo wyłączyłem wyłącznik na zasilaczu.
    Załączyłem po jakiejś pół minucie i komputer radośnie pokazuje mi, że pracuje już 2 godziny.
    PS.
    I nie pisz, że może go usypiam bo wiem co robię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *