Samsung – skąd różnica w cenie wyświetlaczy?

W sklepach z częściami do telefonów a także na platformach sprzedażowych spotkać można duże rozbieżności cenowe oferowanych ekranów.

Skąd bierze się ta różnica?

Chodzi głównie o jakość wykonania i zastosowane materiały. Każdy z wyświetlaczy nawet ten najtańszy będzie działał, jednak jego montaż może okazać się utrudniony – czasem wręcz niemożliwy. Jego wytrzymałość zmniejszona – będzie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne, oraz źle dopasowany – np matryca LCD grubsza w stosunku do oryginalnej.

Jak rozpoznać zamiennik?

Po pierwsze cena. Może ona być nawet trzykrotnie niższa niż podobne ekrany u innych sprzedających. Warto więc przed zakupem zrobić małe rozeznanie i porównać ceny w kilku sklepach.

Po drugie wygląd. Od prawej TFT najtańszy do lewej Oryginalny.


Wersja TFT

Zazwyczaj ta najgorsza i najtańsza wersja. Od spodu posiada (najczęściej) niebieską nieklejącą się folię.
Klej – brak. Jeżeli w ogóle jest dołączone coś klejącego to mogą to być dwustronne paski klejące w górnej i dolnej części (bez części środkowej). Najczęściej jednak sprzedawca „dorzuca w gratisie” dwustronną taśmę klejącą 🙂 lub klej B-7000 albo jego odpowiednik.

Nie ma możliwości przyklejenia ekranu LCD do korpusu, gdyż ten się sam rozwarstwia.

 

Zastosowana matryca LCD bywa w nich grubsza niż w oryginale dlatego po zamontowaniu ekran może ostawać. Widać wtedy charakterystyczne światło z boku i czuć pod palcami że coś odstaje. Odstający ekran to co najmniej 2 problemy. Po pierwsze bardzo łatwo o niego zawadzić np wyciągając z kieszeni, po drugie nie jest wodoszczelny i dostaje się pod niego kurz.

Wersja ta jest też najbardziej krucha i podatna na uszkodzenia mechaniczne. Potrafi się pokruszyć w rękach nawet w momencie montażu, gdy trzeba docisnąć ekran aby się przykleił do korpusu.

 

Przykład opisu:

 

Wersja OLED

Wersja „środkowa”, posiada już standardowo klej w górnej i dolnej części. Nie posiada ona kleju na plecach matrycy LCD. Należy samemu kombinować jak przykleić żeby się trzymało.

Wersja Oryginalna

Oryginał to oryginał i nie ma co się rozpisywać. Najlepiej dopasowany. Klej naniesiony zarówno na szybie (cala powierzchnia) jak i na plecach matrycy LCD! Jak widać oryginalny ekran przyklejony jest na całej powierzchni do korpusu. W przypadku tych ekranów warto zwrócić także uwagę na pakowanie, gdyż powinny być one sprzedawane w charakterystycznych opakowaniach.

W tym przykładzie oparliśmy się na telefonie Samsung Galaxy J5 2017 (SM-J530F/DS). Najtańszy ekran na dzień 15-03-2020 kosztuje 97,99 PLN

Najtańszy oryginał: 288,98 PLN

Jednocześnie informujemy, że w naszym serwisie wykonujemy naprawy wyłącznie na oryginalnych elementach. Nawet nie proponujemy tańszych zamienników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *