Do mojego serwisu laptopów trafił Asus X551M. Klient zgłosił, że laptop się nie uruchamia – wchodzi od razu do BIOS i faktycznie po wstępnych oględzinach problem się potwierdził. Od razu przy kliencie dało się usłyszeć że dysk twardy HDD stuka 🙁
Naprawa Asus X551M
Na początku zasugerowałem wymianę dysku na SDD, i wszystko było by w porządku jednak im dalej w las tym więcej drzew…
Wyjąłem uszkodzony dysk HDD – co jeszcze dokładnie sprawdziłem na stacji Uniteka Y-3022 i założyłem dysk SSD 240GB. Podłączyłem pendrive z systemem rozpocząłem instalację ale… za każdym podejściem BSOD „DPC WATCHDOG VIOLATION”. Co już mogło mnie nakierować na prawdopodobną przyczynę dokładając jeszcze taki szczegół jak to, że laptop dawał obraz na matrycę po kilkunastu sekundach od naciśnięcia włącznika.
A więc na celowniku BIOS. Odkręcając płytę okazało się jeszcze, że wyrwany jest jeden z gwintów pod zawiasem. Gwint naprawiłem wtapiając go na nowo na gorąco. Wyjąłem płytę – bo IC W25Q64FW znajduje się po drugiej stronie no i…? Przy BIOSie było majstrowane :/ widoczne ślady lutowania i sama kość minimalnie krzywo leży.
Szybki telefon do klienta o co chodzi po kim mi to przynosi a klient na to, że nigdy nie był w serwisie (raz tylko ja wymieniałem w nim pęknięta matrycę – ale wtedy nie było potrzeby go nawet rozkręcać). Klient stwierdził, że od samego zakupu tak długo się uruchamiał.
Czyli podsumowując jeśli klient czegoś nie przeoczył to mamy niby nowego laptopa, który jest po serwisie – z błędnie wgranym BIOS. Dlaczego błędnie? Ponieważ laptop się długo uruchamiał i sypał BSOD – co może oznaczać problem z ME regionem. Moim zadaniem było więc dobranie właściwego wsadu co też uczyniłem. Wgrałem za pomocą programatora, pamiętając by użyć specjalnego adaptera bo wspomniany IC wymaga 1.8V co w rezultacie pozwoliło mi zainstalować nowy system Windows 10 bez żadnych powikłań i błędów niebieskiego ekranu.
Teraz laptop pracuje już normalnie o ile normalnością można określić pracę na dwurdzeniowym Celeronie N2830 :/
Klient poprosił mnie także o wymianę baterii gdyż stara już nie trzymała i po odłączeniu zasilacza laptop się wyłączał. W Asusie X551M bateria ma oznaczenie A31N1319 mamy dostępne wersje :
[dp_product id=57385 domain=0 ]
[dp_product id=60372 domain=0 ]
Wracając do tematu. Laptop został naprawiony.
- Przeprogramowano BIOS
- Wymieniono Dysk HDD na SSD
- Zainstalowano Windows 10
- Wymieniono Baterię
- Naprawiono wyrwany gwint
Laptop działa lepiej niż przed awarią 🙂